- Online UPS for rack or tower installation
- Power 3000VA/2700W
- 2 surge protected outputs
- Recharge time 4h 90%
- Hot swappable
- 6 sealed lead-acid batteries
€560.00
Delivered in 2 to 4 days
Reference:
UPS3000VA-ON-2-RACK
| Power | 3000VA/2700W |
| Input voltage | 220~240 Vac |
| Output voltage | 220~240 Vac |
| Power factor | 0.98 |
| Harmonic Distortion | ≤3% THD (Linear load) ≤5% THD (Non-linear load) |
| Waveform output | Pure sine |
| Efficiency | AC mode = ≥90% when fully loaded Battery mode = ≥85% when fully loaded ECO mode = ≥94% when fully loaded |
| Transfer time | Main - Battery = 0ms Main - Bypass = <4ms |
| Otras características | ECO Mode, panel de información LCD, aviso sonoro ante sposibles fallos |
| Protección | Descarga, Sobrecarga |
| Tipo de batería | Batería de 12V 9.5Ah de plomo sin mantenimiento |
| Tiempo de recarga | 4 horas al 90% de capacidad |
| Dimensiones | 440 (An) x 86.5 (Al) x 600 (Fo) mm |
| Peso | 24 Kg |
| Tomas de salida | 2 tomas backup tipo Schuko protegidas |
| Temp. funcionamiento | 0°C ~ 40°C |